Nenajdete domácnost, ve které by nebyla ani jedna sada povlečení ložního prádla. Naše babičky a maminky dostávaly povlečení do výbavy a často se dokonce ložní prádlo i dědilo.
Dnes je nabídka povlečení z nejrůznějších materiálů, v různých rozměrech a barvách nesmírně široká, jde téměř o spotřební zboží. Zároveň je kladen stále větší důraz na udržitelné hospodaření. Jak tedy na údržbu, aby nám povlečení vydrželo když ne po generace, tak alespoň pár v dobré kondici?
Základem je koupit kvalitní povlečení. A to co se týká materiálu i provedení.
Při praní bychom měli dodržovat pokyny na obalu či štítku výrobku.
Povlečení v noci absorbuje pot a také mikroskopické úlomky kůže, která se přirozeně obnovuje a u toho se odlupuje. Těmito organickými zbytky se potom živí roztoči. Je od nich hezké, že likvidují pozůstatky naší epidermis (za rok z nás „odpadne“ až 1 kilogram staré kůže!) a ta nám tedy nezůstává v posteli, nicméně představa soužití s miliony malinkých členovců takříkajíc tělo na tělo není úplně příjemná. Nehledě na fakt, že roztoči v povlečení také vylučují a tyto jejich hromádky způsobují alergie.
Abychom se roztočů zbavili nebo alespoň zastavili jejich množení, je třeba prát povlečení na 60°. Některé materiály takovou teplotu nesnesou a tay se musíme rozhodnout, jestli je pro nás důležitější hygiena či design. S tím souvisí i četnost praní. V teplých měsících je nejvhodnější prát povlečení co dva týdny, v případě nemoci hned po jejím skončení a dle potřeby také v jejím průběhu.
Učiníme-li hygieně za dost častým praním, paradoxně tím snižujeme životnost látky. Kompromisu dosáhneme pečlivou kontrolou celého procesu.
Pereme tedy na doporučovanou teplotu. Než dáte povlečení do pračky, je dobré ho otočit naruby a důkladně vyprášit. Zbavíte se žmolků a prachu, který by jinak ucpal filtr v pračce nebo zůstal v povlečení a vy byste ho potom dýchali. Praní naruby navíc chrání barvy povlečení. Určitě také povlečení zapněte. Pokud se vám všechno prádlo zmuchlá třeba do povlečení na polštář, nebude praní efektivní. Perete-li dohromady nějaký citlivější materiál jako například satén a povlečení se zipem nebo suchým zipem, ujistěte se, že nemůže dojít k zatržení saténu. I jedna zatržená nit může znehodnotit luxusní vzhled povlečení. Pračku nikdy neplňte na doraz, snižuje se tím kvalita praní. Také se nemusí dobře rozpustit prací prostředek a na povlečení by mohly zůstat skvrny. Jednu sadu povlečení perte společně, tak se vám nestane, že budou jednotlivé kousky po čase různě zbarvené nebo snad dokonce zaprané. Většina z nás má ráda měkké voňavé povlečení, kterého dosáhnete přidáním aviváže. Pozor na ni, na některé materiály není vhodná a může ničit vlákna!
Sušíte-li prádlo v sušičce, volte šetrný program a vyndejte povlečení ještě lehce vlhké. Zabráníte tak přesušení a porušení vláken. Při včasném a pečlivém složení nemusíte povlečení ani žehlit.
Při sušení na sušáku nebo šňůře je lepší přehodit látku přes více šňůr. Kolíčky vám mohou vytahat rohy a povlečení pak bude špatně sedět.
Ať už si pořídíte povlečení bavlněné, krepové, saténové, flanelové či damaškové, dětské nebo dospělé, věnujte mu dostatečnou péči, aby vám sloužilo dlouhá léta a přinášelo jen ty nejsladší sny. V pečlivě vypraném, usušeném a vyžehleném povlečení se vám bude spát jako v bavlnce a vstávat budete odpočatí a svěží.